Thursday, January 25, 2018

42

Ma ikka olen vist inimesena kasvand, kuna ühe enam leian end tegemas asju, millele ma varem korralikult sõrgu vastu ajasin. Nüüd aga lihtsalt olen... leebem ja vastuvõtlikum? Võib-olla vaba aeg ja hingerahu lasevad tekkida siiral huvil kõige ümbritseva vastu. Varem olin liiga ametis enda elu korda saamisega ja kõik, mis minu rangetesse raamidesse ei sobinud, oli jama :D Suht tont olin.

Igatahes endalegi ootamatult leidsin end lugemas raamatut The Hitchhiker's Guide to the Galaxy. Tuleb välja, et paljud tänapäeva leiutised on saanud inspiratsiooni just sellest raamatust. Tegu on veidra raamatuga, see on kindel. Ta seisab kuskil ulme, absurdika, komöödia ja draama vahepeal. Draama on ehk liig, pigem tragikomöödia ehk kui asju enda jaoks tõlgendada, siis hakkad mõtlema veidi sügavamatele paralleelidele. 

Raamatus on ka palju äratundmisrõõmu isegi absurdi tasandil. Näiteks raamat algab sellega, kuidas 'tulnukad' tulevad planeeti Maa hävitama, kuna noh, suht mõttetu koht, pole kuhugi arenenud. Seejuures nad on üllatunud, et inimesed on sellest häiritud, sest Galaktika Peakojas on juba ammu teatis üleval ja meil on olnud mitmeid aastaid aega selle vastu vaielda. Ja see on meie enda mure, kui me seda teatist näinud pole ja üleüldse universumis reisida ei oska. 

Ja siis see number 42, mida ehk osad tihti näinud on? Paljud IT-firmad kasutavad seda numbrit enda nimes ja brändingus. Eks see raamat olegi it-inimeste piibel vms. Näiteks Elon Muski kosmoses tiirutavas autos olev ''Don't panic!'' on ka viide antud raamatule. Igatahes...

Läbi ajaloo on pidevalt hädaldatud, et mis on elu mõte. Ühel hetkel leiutatakse tehisintellekt, kellelt ka aru pärima hakatakse. Tehisintellekt mõtleb, aga leiab, et tema ikka ei tea ja peab selle jaoks hoopis superarvuti ehitama. See superarvuti peab omakorda supersuperarvuti leituma. Lõpuks ongi üliarvuti valmis ja selleks on... paramparampapaa - planeet Maa! Küll aga vastust ikka ei paista, nii et tuleb edasi üliarvuteid arendada. Lõpuks 7.5 miljonit aastat hiljem, kui sai esitatud õigele arvutile küsimus: 'What is the answer to the Ultimate Question of Life, the Universe, and Everything' saabub vastus, mille avalikustamisele kõik tähistama kogunevad, sest noh - siiamaani on kõigi eelnevate põlvkondade elu raisku läinud. Vastus on: 42

See võtab väga hästi kokku, kuidas me raiskame aega ja elu ilu mingite vastuste leidmisele. 

Igatahes jah, kui kellelgi tekkis huvi lugeda midagi raamidest väljaspool, soovitan. 


No comments:

Post a Comment